{{ actual.textshort }}
{{ $const.types[type.id].caption }} ({{ $const.crops[$const.types[type.id].suffix].caption }}) ⓘ | |
---|---|
{{ captions.cataster ? captions.cataster : 'Česká republika'}}ⓘ | {{ day.format }} |
Přečtěte si vysvětlivky k předpovědím.
Přečtěte si vysvětlivky k předpovědím.
Na základě podzimního monitoringu v porostech řepky byl zaznamenán v 36. týdnu první silnější nálet dřepčíka olejkového. Intenzita výskytu brouků překročila práh škodlivosti na řadě míst. Další nápor dřepčíků se očekává v následujících týdnech.
Z důvodu vysokého napadení porostů z minulé pěstební sezóny se očekává vysoký tlak tohoto škůdce v nově založených porostech řepky. Dalším faktorem podporující škodlivost jsou dlouhotrvající sucha, která retardují růst řepek a tím prodlužují citlivou fázi pro napadení. Pravděpodobně dojde díky špatné vzcházivosti i k zaorání řady porostů, pokud nepřijdou srážky.
Dřepčíci rodu Phylllotreta byli potvrzeni v řepce v 35. týdnu. V současnosti se v nových osevech řepky vyskytují lokálně na vysoké úrovni. Jejich migrace do porostů řepky se očekává až s počátkem sklizně kukuřice.
Na zdravotním stavu porostů řepek se v posledních letech z velké míry podílí termín výsevu (časné osevy v první dekádě srpna vykazují vyšší výnosy). Dalším významným faktorem je tlak škůdce a na něj navazující intenzita ošetření na podzim. Jistou roli hrají také půdní podmínky (těžší půdy ve vlhkých podmínkách vykazují propad ve výnosech, kdežto v suchých letech tomu bývá naopak).
Pěstitelé řepky by měli brát ohled mimo podmínek zakládání a ošetřování porostů i na rezistenci dřepčíka olejkového a dřepčíků rodu Phyllotreta. V současné době lze využít přípravky pouze na bázi pyretroidů a acetamipridu. Ty je doporučeno kombinovat tak, aby nevznikal vysoký selekční tlak na populace obou druhů.
Zdroj Rostlinolékařský portál