Připravili jsme pro vás návod k použití.
marker
Mapy výskytů na SRS portáluPozorované výskyty ➚
marker
{{ actual.caption }}
toggle

{{ actual.textshort }}

Sledujte s námi rizikové faktory
{{ $const.types[mapstate.type].legend }}
{{ item.caption }}
Pro další nabídku klikněte do mapy nebo zadejte katastr do vyhledávacího pole!
{{ nodata }}
Počasí v okrese
Předpověď
{{ $const.types[type.id].caption }} ({{ $const.crops[$const.types[type.id].suffix].caption }})
{{ captions.cataster ? captions.cataster : 'Česká republika'}} {{ day.format }}
{{ $const.aladins[aladinlegend].legend.unit }}
{{ item }}

{{ captions.crop.caption }} – {{ page.daydetail.type.caption }} ({{ $const.crops[page.daydetail.type.suffix].caption }})

{{ page.pestinfo.type.caption }} ({{ $const.crops[page.pestinfo.type.suffix].caption }})

{{ captions.cataster }}

Počasí v okrese

{{ page.content.title }}

Výskyt chorob a škůdců brambor a řepy cukrovky

V ošetřovaných porostech se objevují silné výskyty plísně bramborové i alternariové skvrnitosti. Prognostické modely hodnotící nebezpečí výskytu plísně bramboru svítí na celém území červeně, tedy hlásí vysoké riziko šíření plísně bramborové. Plíseň se nekontrolovatelně šíří i v porostech lilkovité zeleniny v malopěstitelských podmínkách. V porostech řepy se objevují první silnější výskyty cerkosporové listové skvrnitosti. Imaga druhé generace makadlovky řepné dosahují vrcholu náletu.

V porostech brambor se objevují plošně na všech PB silné výskyty plísně bramborové, a to již od poloviny června. Extrémní napadení porostů je pozorováno na Hodonínsku, Jihlavsku nebo na Klatovsku (50 % a vyšší napadení). Silnější výskyty jsou patrné i v případě alternáriové skvrnitosti na Hodonínsku, Uherskohradišťsku a Znojemsku. Díky opakovanému ošetření se na většině produkčních ploch udržuje populace mandelinky bramborové pod prahem škodlivosti. Postupně se její monitoring ukončil díky vývojové fázi brambor. Ve vybraných porostech jsou potvrzovány stále silné výskyty mšic, které zvyšují riziko přenosu virové svinutky bramboru (prognóza je relevantní pro porosty sadbových brambor). 
Riziko šíření plísně bramborové je v současnosti extrémní, 90 % sledovaných meteostanic hlásí vysoké riziko výskytu, viz prognóza plísně podle indexu. První škodlivé výskyty plísně brambor byly potvrzeny již počátkem června, na Vysočině o 14 dní později. Plíseň bramborová se v porostech díky příhodným vlhkostním a teplotním podmínkách objevuje o měsíc a půl dříve než je obvyklé. I přes fungicidní clonu se objevují místa s výskytem choroby vysoko nad prahem škodlivosti. 
V porostech řepy se od objevují slabé výskyty cerkosporové skvrnitosti, silnější projevy jsou patrné v porostech na Moravě. V lapácích je v současnosti detekován vrchol náletu samců 2. generace makadlovky řepné. Letos je patrný posun o dní 14 dní dříve. Nálety jsou poměrně silné na většině pozorovacích bodů. Třetí generace se v porostech očekává v druhé polovině srpna. 
Aktuální informace o výskytu škodlivých organismů můžete sledovat na Rostlinolékařském portálu v záložce Mapy výskytu pro bramboryřepu.

Zdroj: Rostlinolékařský portál

Menu

Agrorisk.cz – pomáháme s rozhodováním
Systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí v zemědělství